Dlaczego warto pić kawę? - Obudź się!

Ogólnie o kawie-

Pobudzający napój

Dlaczego warto pić kawę?

Kawa przez długie lata była demonizowana. Uważano, że ma bardzo szkodliwy wpływ na nasze zdrowie i twierdzono, że nie powinno jej się pić. W rzeczywistości ma ona naprawdę pozytywny wpływ i stosowana z umiarem to samo zdrowie. Jakie powody stoją za piciem kawy?

Jakie dobre związki zawiera kawa?

Kawa zawiera takie związki jak antyoksydanty zwane też przeciwutleniaczami. Spowalniają one procesy starzenia się organizmu, a także pomagają w przyswojeniu składników odżywczych. Do tego w kawie znajdziemy alkaloidy, które pomagają z chorobami układu nerwowego takimi jak choroba Alzheimera, czy też choroba Parkinsona. Dodatkowo kawa zawiera w sobie sporo witamin i minerałów. Znajdziemy tam kwas foliowy, witaminę E, witaminy z grupy B, fosfor, wapń, potas, czy magnes. Dodatkowo można liczyć na niewielkie ilości miedzi, kobaltu, chromu, fluoru, jodu, żelaza, niklu, cynku czy sodu.

Co daje picie kawy?

Podstawowa wartość wynikająca z picia kawy to oczywiście pobudzenie. Oczywiście jest to możliwe dzięki kofeinie, która wspomaga sprawność i siłę mięśniową. Jest to możliwe dzięki pobudzeniu układu sercowo-naczyniowego, który zwiększa swą przepustowość tym samym zapewniając więcej tlenu mięśniom w naszym ciele. Sam układ sercowo-naczyniowy ponadto nie jest narażony przez picie kawy. Wręcz wpływa ona pozytywnie na jego pracę. Ogranicza to szanse na wystąpienie nadciśnienia tętniczego, czy zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób tego układu. Aby tak się stało powinno się jednak pić do pięciu filiżanek kawy dziennie.

Kawa pomaga również w depresji i poprawia samopoczucie. Dzieje się tak, ponieważ picie kawy wspomaga wydzielanie serotoniny i dopaminy, czyli substancji, które odpowiadają właśnie za odczuwanie szczęścia. Dodatkowo kawa pomaga w odchudzaniu. Jest ona nisko kaloryczna, a ponadto przyspiesza rozpad tkanki tłuszczowej.

Jak widać powodów do picia kawy jest naprawdę sporo. Napój ten jest nie tylko pyszny, ale też i pobudzający. Do tego dobrze wpływa na zdrowie układu krwionośnego i chroni przed niektórymi chorobami.