Jakich warunków potrzebuje kawa w uprawie? - Obudź się!

Kawowiec-

Ogólnie o kawie

Jakich warunków potrzebuje kawa w uprawie?

Z produkcji kawy nie bez powodu słyną kraje, które są umieszczone mniej więcej w centrum kuli ziemskiej. Roślina kawowca potrzebuje naprawdę specyficznych warunków by móc dać jak najlepsze owoce i co ważniejsze nasiona, które następnie stają się ziarnami kawy po wypaleniu. Jakie więc warunki są optymalne dla wzrostu kawy?

Gdzie rośnie kawa?

Naturalnie kawa występuje jedynie w Afryce. Coffea Arabica, czyli kawa arabska pochodzi z rejonu Etiopii, Mozambiku oraz Wielkich Jezior Afrykańskich, czyli terenów na wschodzie tego dużego kontynentu. Robusta, której łacińska nazwa to Coffea canephora nazywana też w naszym kraju Kawą Kongijską jak można się domyślić wywodzi się z tego rejonu w Afryce. Arabika wraz z Robustą i innym gatunkiem – Liberiką odpowiada za praktycznie całą światową produkcję kawy. Arabika to około 70%, Robusta niecałe 30 %, a Liberice przypisuje się maksymalnie 1% udziału rynkowego.

Kawa wpierw hodowana była tylko w Afryce, lecz trafiła na trzy kontynenty. Kawowce uprawia się w rejonie międzyzwrotnikowym. Jest ona hodowana w takich krajach jak Brazylia, Peru, Paragwaj, Kolumbia, Ekwador, czy też Wenezuela. Uprawia się ją również w Ameryce Środkowej. W Afryce hodowana jest między zwrotnikami z wyjątkiem terenów subsaharyjskich. W Azji z kolei jest uprawiana w Indiach, czy też w Azji Południowo-wschodniej.

Czego potrzebuje kawa do wzrostu?

Optymalne warunki do wzrostu kawy to klimat subtropikalny. Arabika najlepiej rośnie nieco wyżej i najczęściej uprawia się ją na wysokości od 600 do 1200 metrów nad poziomem morza. Czasem jednak dochodzi się nawet do 2000 metrów. Robustę z kolei najlepiej sadzić na wysokości do 800 m n.p.m. Dzięki subtropikalnym warunkom kawa może w jednym sezonie rosnąć, a w następnym dojrzewać. Jeszcze lepszy jest klimat równikowy, gdzie na wyrośniętej kawie można dokonywać zbiorów nawet 2-krotnie w skali roku. Jest to ponadto jedyny klimat w którym można sadzić Robustę, gdyż ta odmiana jest mniej odporna na zimno. Z tego powodu jej uprawy znajdują się maksymalnie na poziomie 10 równoleżnika na północ lub południe od równika. Robusta nadrabia to jednak odpornością na szkodniki.