Kawa czy herbata – który z tych napojów jest lepszy dla zdrowia? - Obudź się!

Czarna kawa-

Inne napoje-

Ogólnie o kawie

Kawa czy herbata – który z tych napojów jest lepszy dla zdrowia?

Kawa i herbata w dzisiejszych czasach to w pewnym stopniu najwięksi wrogowie. To oni walczą o miano ulubionego napoju podawanego do śniadania czy też po obiedzie. Który z nich jest jednak lepszy dla zdrowia? Smak jest przecież kwestią czysto subiektywną, a czystych faktów i składu nikt nie oszuka.

Kawa – zalety, charakterystyka

Kawa to rzecz kompletnie odmienna od herbaty. Pochodzi ona z Afryki i w celu przygotowania napoju wykorzystuje się ziarna, które są mielone lub przerabiane na kawę rozpuszczalną. Jej smak bierze się z procesu wypalania ziaren.

Patrząc na to, co może zaoferować kawa pod względem zdrowotnym na pierwsze miejsce wysuwają się zazwyczaj polifenole, które są świetnymi antyoksydantami. Mają one wiele zalet takich jak niszczenie wolnych rodników, spowalnianie procesów starzenia, a także pomaganie w przyjmowaniu wielu składników odżywczych. Dodatkowo chronią one przez różnego rodzaju zmianami nowotworowymi.

Kolejne zalety kawy to poprawa nastroju, gdyż wpływa ona pozytywnie na poziom serotoniny i dopaminy. Picie kawy pozwala także przyspieszyć spalanie tłuszczu oraz walczyć z ryzykiem wystąpienia chorób układu neurologicznego takich jak choroba Alzheimera czy też choroba Parkinsona.

Herbata – zalety, charakterystyka

Herbata oczywiście pochodzi z innej rośliny i innej jej części. Wywodzi się z Azji, a w celu tworzenia naparu korzysta się z liści. Smak jest im nadawany na całe mnóstwo sposobów podczas obróbki, ale też ich kwitnięcia.

Pozytywne części herbaty to duża zawartość aminokwasów, uspokajające działanie, przeogromna ilość związków fenolowych, czy też bogactwo witamin i minerałów. Znajdziemy w niej około 30 minerałów, a także witaminę C, B1 czy też B6.

Herbata podobnie jak kawa może chronić przed chorobami nowotworowymi. Dodatkowo wspomaga pracę serca i zmniejsza ryzyko ataku serca. Pozwala na dobre nawodnienie organizmu, wspomaga odchudzanie i wydolność podczas ćwiczeń, a także wspomaga działanie kremu z filtrem nieźle chroniąc przed promieniami UV.