Matcha Latte – czym jest ostatni krzyk mody? - Obudź się!

Inne napoje

Matcha Latte – czym jest ostatni krzyk mody?

Niektóre napoje, wywodzące się pierwotnie z Dalekiego Wschodu, zyskują w naszym kraju coraz to większą popularność. Hitem ostatnich lat była na przykład herbata chai latte, a w ostatnim sezonie furorę robi inna herbata, tym razem nie z Indii, a Japonii – matcha latte. Czym ona dokładnie jest, jaka jest jej historia oraz jak wygląda jej przygotowywanie?

Historia matchy

Czym najmocniej różni się matcha od innych herbat? Przede wszystkim sposobem przygotowywania herbaty, czyli jej mieleniem. Już w X wieku naszej ery taka metoda przygotowywania herbaty była popularna w Chinach, lecz w Japonii tę metodę używano dopiero od mniej więcej połowy XVI wieku. Wtedy też wykształciła się pierwotna receptura matchy, która przetrwała po dziś dzień.

Do matchy wykorzystuje się specjalną herbatę zacienianą. Nazwę tę trzeba traktować dosłownie – na etapie wzrostu herbata jest za pomocą specjalnych konstrukcji z bambusa częściowo pozbawiania światła słonecznego. Sprawia to, że herbata nie wytwarza aminokwasów, dzięki czemu jej smak jest bardziej wyrazisty, lecz równocześnie słodszy. To właśnie taka herbata jest podstawą do dalszego tworzenia matchy.

Jak przygotowuje się matchę?

Matcha latte przygotowywana jest z najmiększych i najmłodszych listków, co pozwala na uzyskanie maksymalnej jakości samego napoju. Dzięki temu posiada ona również charakterystyczny, lekko trawiasty zapach. Samo przygotowywanie matchy może z zewnątrz przypominać wręcz jakiś rytuał. Liście herbaty mieli się bowiem za pomocą kamiennych żaren, co pozwala na uzyskanie „powalającej efektywności” około 30 gram na godzinę. Jeżeli mówimy o samej matchy, jest to już koniec – liscie są zalewane wodą, mamy herbatę. Co zaś z matcha latte? Do herbaty musimy dodać wodę oraz mleko, a także słodzik. Tradycyjnie jest to cukier z agawy, eksperci uważają również, że świetnie sprawdza się syrop klonowy Cukier czy miód jednak w zupełności wystarczą. W ten oto sposób możemy cieszyć się świetnym napojem, który jest ostatnim krzykiem mody w Polsce i na całym świecie!