Matcha tea – czym jest i jak ją przygotować - Obudź się!

Inne napoje

Matcha tea – czym jest i jak ją przygotować

W ostatnim czasie bardzo dużą popularność zyskuje matcha tea. Ta herbata pochodzi z Japonii i jest czymś naprawdę wyjątkowym w świecie herbat. Czym jest więc matcha, jaka jest jej historia, jak ją przygotować i co daje jej picie?

Matcha tea – historia i pochodzenie

Prawdziwa matcha tea to herbata, która pochodzi z regionów Uji oraz Nishio w Japonii. W okresie zimowym krzewy tej herbaty są w stanie gromadzić składniki odżywcze, co pozwala im wypuścić pierwsze pąki stosunkowo szybko. Gdy to się stanie rośliny szybko przenosi się w obszar zacieniony i już po 10 dniach nasłonecznienie ich spada o 90% w celu ograniczenia przemiany aminokwasów w katechiny. Dzięki temu matcha jest znacznie słodsza od zwykłej, zielonej herbaty. Następnie następuje zrywanie liści i utlenienie ich parą. Po selekcji są one suszone, cięte, a następnie ucierane na proszek.

Matcha ma bogatą historię, gdyż jest częścią tradycyjnej japońskiej ceremonii picia herbaty. Ceremonia ta jest stara na kilkaset lat i tradycyjnie odbywa się w pawilonie w ogrodzie. Jest ona bardzo patetyczna i obejmuje wybranie gościa honorowego. Do przygotowania matchy potrzebna jest czarka nazywana chawan, łyżeczka do odmierzenia porcji herbaty nazywana chasaku oraz chasen, czyli bambusowa miotełka, która służy do spienienia matchy.

Jak przygotować matchę?

Wpierw odmierzamy odpowiednią ilość matchy i przesypujemy ją przez sitko do czarki zwanej chawan. Następnie zalewamy ją odpowiednią ilością wody, która ma temperaturę około 80 stopni w skali Celsjusza. Proporcje zależą od preferencji. W celu uzyskania gęstej herbaty powinno się wlać 100 mililitrów wody na każde 2 gramy herbaty. Po zalaniu czarki wodą powinno się rozpocząć energicznymi ruchami mieszać przy użyciu specjalnej bambusowej miotełki, czyli chasen. Proces ten powinien trwać do momentu, gdy herbata nabierze piany. Picie matchy pozwala na obniżenie cholesterolu, pomaga w relaksacji, działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, a także redukuje wpływ stresu na nasze ciało.