Osobliwa historia o najdroższej kawie na świecie - Obudź się!

Kawowiec-

Rodzaje kawy

Osobliwa historia o najdroższej kawie na świecie

Choć oczywiście wielu z nas chciałoby smakować codziennie jak najlepszej kawy, nie byłoby to zbyt korzystnie ekonomicznie. Tym bardziej, że różnice smakowe bywają dość małe, a różnice w cenie – bardzo duże. Wpływa to jednak oczywiście na prestiż kawy. Jednak jaki jest konkretnie najdroższy gatunek kawy na świecie i skąd wzięła się jego cena?

Kopi luwak – najdroższa kawa na świecie

Kopi luwak, bo tak nazywa się jeden z najdroższych gatunków na świecie, swoją pozycję zawdzięcza nie tylko wybitnemu smakowi. Wyróżnia go także sposób uprawy, a w zasadzie wydobycia. Co ciekawe, został on odkryty już w XIX wieku. Ziarna kawy są wydobywane z odchodów łaskuna palmowego, który żywi się ziarnami kawy. To co czyni go wyjątkowym, jest fakt, że wybiera jedynie najlepsze ziarna, a procesy zachodzące przy jej trawieniu, sprawiają, że ziarna są znacznie lepsze. Łaskun trawi miąższ kawy, pozostawiając przy tym ziarna. Jednocześnie bakterie znajdujące się w żołądku fermentują kawę. Dzięki temu kawa jest znacznie mniej gorzka i zyskuje nowy, słodki i delikatny aromat.

Pochodzenie kopi luwak oraz cena

Co ciekawe, ten gatunek kawy wcale nie pochodzi z krajów najbardziej znanych z produkcji kawy. Występuje on na Filipinach, a także w Indonezji. Są tam również warunki do znakomitych upraw kawy, co daje fenomenalny efekt.

To wszystko ma jednak duży wpływ na cenę finalnego produktu. Zbiory są bardzo ograniczone i wynoszą maksymalnie 400 kilogramów rocznie. Część “zbieraczy” próbuje nawet hodować łaskuny, co prowadzi do ich wykorzystywania i nieludzkich warunków w jakich są przetrzymywane. Kilogram kopi luwak może kosztować ponad 400 dolarów, co znaczy, że raczej niewielu może sobie pozwolić na taką przyjemność. Kawa trafia głównie do klientów z Azji, jednak w ostatnich latach się to zmienia. Można także zakupić gotową kawę kopi luwak, która jest oczywiście zauważalnie tańsza, jednak nadal jej cena wynosi ponad 50 dolarów. W ostatnich latach pojawia się także wiele podróbek tej kawy, jednak ciężko jest wytworzyć podobny smak.